Boru Nedir?

admin

Boru Nedir? sorusu genel olarak tesisatçıların merak ettiği sorulardan birisidir.

boru nedir?

Boru: Genellikle tesisat yapımında suların tahliyesinde ve aktarımında kullanılan içi boş silindir şekline benzer bir malzemedir. Kullanım yerlerine göre seramik, plastik, metal, bakır gibi malzemeler kullanılarak üretimi yapılır. Boruların malzeme tipi ve imalat yöntemlerine göre değişik ölçü standartları bulunmaktadır.

Boru Nerelerde Kullanılır?

– Rulman,
– Su tesisatları,
– Petrol kuyuları
– Yapı iskeleleri,
– Rafineri ekipmanı
– Sıkıştırma elemanı
– Elektrik tesisatları,
– Petrokimya endüstrisi
– Yüksek basınçlı kap imalatı
– Yapı projelerinde beton kazığı
– Konveyör bantlarda dönen eleman
– Çelik konstrüksiyon yapı imalatı
– Mekanik sistemlerde yapı elemanı
– Gaz ve akışkan madde içeren tesisatlar,
– Yüksek sıcaklık ve basınçlı imalat prosesleri

Borunun Üretim Aşaması

Metal boruların üretiminde 3 yöntem kullanılmaktadır.

Dikişsiz borular: çekme
Dikişli borular: kaynak
Döküm borular: döküm

Evlerde ve birçok alanda fiyatının ucuz olması nedeniyle sıklıkla kullanılan plastik boruların üretimi ise plastik ekstrüzyon yöntemiyle üretilmektedir.

Boru Üretiminde Kullanılan Malzemeler

Metal boruların üretiminde kullanılan malzemeler: Galvaniz çelik, demir, bakır, alüminyum.
Plastik boruların üretiminde kullanılan malzemeler: PVC (plastik polimer), polietilen ve ABS.
Beton ve betonarme boruların üretiminde kullanılan malzemeler: inşaat demiri ve beton.

Genel kullanımın dışında camdan ve seramikden de borular yapılır. Genelde düşük basınçlı uygulamalarda ve tahliye sistemlerinde kullanılır.

Ülkemizde En Yaygın Kullanılan Boru Türleri
  • Plastik tesisat
  • Demir tesisat
  • Künk tesisat
Plastik PVC Tesisat
plastik tesisat

Modern teknolojinin gelişmesiyle beraber özellikle yeni yapılarda Türkiye’de plastik boru kullanımı artış göstermektedir. Plastik boru kullanımının artışı doğal olarak üretiminde yükselmesine sebep olmuştur. İnsanlar önceleri plastik borulara güvenemedikleri için genellikle demir boru veya bakır boru tercih ediyorlardı. Mantıken sorgulama yapıldığında demir mi yoksa plastik mi daha dayanıklı diye sorulduğunda herkes şüphesiz demir tesisatın daha sağlıklı olduğunu savunacaktır. İşin aslına bakarsak hiç de öyle olmadı, demir tesisat ilk zamanlarda sorun yaşatmıyordu ancak zamana karşı fazla direnç gösteremediği için kısa sürede paslanmaya ve tahribat görmeye başladı ve böylelikle herkesin 1. tercihi plastik tesisat oldu.

Plastik tesisat ise hem fiyatının uygun olmasından, hem de uzun yıllar dayanıklılığını sürdürebilme özelliği sayesinde aktif olarak su tesisatlarında ve gider tesisatlarında kullanılmaktadır.

Demir Tesisat

demir tesisat

Demir tesisat geçmişten günümüze kadar kullanımı devam eden boru türüdür. Hayatınızda hiç demir boru görmediyseniz, görmemenizi tercih ederiz çünkü demir boruların uzun yıllar dayanması neredeyse imkansıza yakın. Demir borular özellikle 1950 – 1989 yılları arasında yaygın bir şekilde kullanılırdı. Eğer oturduğunuz bina 40 – 50 yıllık eski binalardan ise demir boru olma ihtimali yüksektir. Peki neden bu demir borular dayanıksız? Hiç merak ettiniz mi ?

Demir borular dayanıklı yapıdalardı ancak suyla temas ettiklerinde oksijen atomu kimyasal tepkimeye girerek oksitlenme yani paslanmaya sebep oluyordu. Peki bunu demir boru üreticileri akıl edemediler mi? Tabi ki akıl ettiler ve aradan yıllar geçtikten sonra plastik boru üretimi başladı. Demir tesisatlar çok çabuk tahribat görüp paslandığından dolayı birçok masrafa sebep olmaktadır. Günümüzde bile demir boru tesisatına sahip evlerde oturan insanlar var, ancak tesisatta oluşabilecek ufacık bir sorunu çağırdığı tesisatçılar bile çözememektedir. Neden mi? Çünkü paslı boru neresine diş açarsa açsın neresine yama yapmaya çalışırsa çalışsın yine patlak verecektir.

Künk Tesisat

künk tesisat

Künk borular, pişmiş toprak veya betondan imal edilen dairesel biçimdeki su borularına verilen isimdir. Künk borulara büz de denildiği zamanlar olmuştur. Künk borular genelde atık su tahliyesinde aktif bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Künk borular yapı itibariyle uzun yıllar dayanabilir ancak bunlarında bir ömrü vardır. Üretiminde kullanılan malzemelerin beton veya pişmiş kil olmasının sebebi; güneşle teması önleyerek atık su tahliyesindeki sular ile bitkisel oluşumunu önlemek içindir.

Bu içeriğimizde boru nedir? sorusuna en doğru ve güncel bilgileri sizlere sunmaya çalıştık, aklınıza takılan soruları yorum yazarak gönderebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?