En Etkili Tuvalet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri %99

admin
en etkili tuvalet açma yöntemleri
en etkili tuvalet açma yöntemleri

Tuvalet tıkanıklığı hayatımızı kabusa dönüştüren en zorlu ve en uğraştırıcı tesisat sorunudur ancak ümidimizi kaybetmeye hiç gerek yok çünkü en etkili tuvalet tıkanıklığı açma yöntemleri %99 bu sayfada yer almaktadır.

Tuvalet tıkanıklığının nasıl açıldığını öğrenmek mi istiyorsunuz? o zaman yazdığımız içeriğin tamamını satır atlamadan okumanız gerekiyor.

Sorunu çözmeye başlamadan önce tuvalet tıkanıklığı neden olur? sorusunu beraber inceleyelim.

Tuvalet Neden Tıkanır?

 • Tuvalet kağıtları eskiden tek katlı olarak üretiliyordu ancak günümüzde teknolojinin ilerlemesi ve insanların ihtiyacı üzerine firmalar 2 katlı ve 3 katlı olmak üzere yeni nesil tuvalet kağıtları üretmeye başladı. 3 katlı tuvalet kağıtları suda erimesi ve borunun içerisinden kanalizasyona ilerlemesi zor olduğu için tıkanıklık durumunu meydana getirebiliyor. Tuvalet kağıtları sadece çöp kutusuna atılırsa tuvaletlerinizin tıkanma riski azalır. Siz de bu zamana kadar tuvalet kağıdını klozete veya yer taşına atıp suda kaybolmasını istiyorsanız bu alışkanlığınızı değiştirseniz iyi olur bunun için çöp kutuları var. Tuvalet kağıtları %100 olarak tuvaletinizi tıkar dersek doğru olmaz çünkü tuvalet tıkanmasının birden fazla sebebi vardır.
 • Tuvalet kağıdı dışında ıslak mendillerde tuvaleti tıkayabilen ürünlerdir. Bilinçsizce atılan ıslak mendiller suda erimeyeceği için tuvaletin tıkanmasına davetiye çıkarabilir.
 • Tuvalet borusunun eğimi yeterli olmayabilir. Evinizin ilk yapımı sırasında yani inşaat halindeyken tesisatçıların yapmış olduğu hatalı işçilikler de tuvaletlerin tıkanmasına sebep olabilir. Örneğin eğimi tamamen düz olan borularda tıkanıklık daha kolay oluşabilmektedir. Eğimi aşağı doğru vererek dökülen suyun rahat bir şekilde kanalizasyona ulaşması sağlanmalıdır.
 • Katı cisimler tuvalete düşürüldüğünde tıkanıklık oluşabilir. Örneğin çocuğunuz oyuncak düşürmüştür veya yanlışlıkla katı cisim düşürülmüştür bu boru içerisinde belli bir mesafede ilerleyerek tuvalet tıkanıklığını oluşturabilir. Emin olun bu tıkanıklık sorunu hiç yaşamak istemeyeceğiniz bir durumdur çünkü tesisatın komple kırılarak yeniden yapılması gerekebilir.
 • Bodrum katlarda özellikle en alt katta oturan daire sahipleri tıkanıklık mağduriyetini en kötü şekilde yaşayandır. Üst katlardan dökülen su alt katın tuvaletinden çıkmaya başlar durum böyle olunca da bodrum katta oturan daire sahibinin evini kanalizasyon suyu basar. En alt katta oturan daire sahibi bu sorunu yaşıyorsa üst katlar su kullanımını hemen durdurmalıdır. Eğer su kullanımı devam ederse en alt katı su basmaya devam eder.
 • İnşaat sırasında tuvalete moloz, harç kalıntısı veya inşaat atıkları boruya düştüğünde tıkanıklığı oluşturabilir. Eğer tıkanma ufak çaplıysa sorun olmayacaktır ancak ilerleyen zamanda tekrar tıkanıklık sorunuyla karşılaşmanıza sebep olabilir bu nedenle bu tarz durumlarda boru hattının kırılıp yeniden yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Tuvalet Tıkanıklıklarını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Tuvalet tıkanıklıkları farklı bir konudur çünkü bazı durumlarda ne kadar dikkat edilirse edilsin, durduk yere tıkanıklık oluşabilir. Durum böyle olunca biz size sadece genel olarak yapmamanız gereken şeyleri tekrar hatırlatabiliriz.

 • Tuvalet kağıtlarını tuvalete değil, çöp kutusuna atalım.
 • Poşet, temizlik bezi, pedler, çocuk bezleri tuvalete kesinlikle atılmamalı.
 • Islak mendil veya bez gibi cisimler tuvalete atılmamalı.
 • Kedi kumu ve saksı toprağı gibi maddeler tuvalete atılmamalı.
 • Elimizde katı cisim veya ürünleri tuvalete düşürmemeye dikkat edelim.
 • İnşaat sırasında ustalar moloz veya inşaat kalıntısı düşürmemeye dikkat etmeli.

Tuvalet Tıkandı Su Geri Taşıyor Ne Yapmalıyım?

İlk kuralımız her zamanki gibi sakin olmalı ve tıkanıklığı açmak için yöntemler araştırmalısınız. Tıkanıklık bodrum kattaysa, üst katlar derhal su kullanımını durdurmalı ve su taşmasını durdurmalısınız.

Öncelikle sorunu gözlemleyelim, tuvalet giderindeki su yavaş yavaş gidiyorsa hala bir umudumuz var demektir. Aşağıda tuvalet tıkanıklığı açma yöntemlerini sıraladık.

En Etkili Tuvalet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri %99

tuvalet pompası ile tıkanıklık açma
pompa ile klozet tıkanıklığı açma

1. Tuvalet Pompası Kullanarak Tuvalet Gideri Açma

Evinize en yakın nalburdan tuvalet açma pompası temin edebilirsiniz eğer nalburda bulamıyorsanız internetten araştırma yaparak satın alabilirsiniz. Pompayı temin ettikten sonra uygulama aşamasına geçerek tuvalete bir miktar su doldurun daha sonra pompayı tuvaletin deliğine doğru baskı uygulayarak 8 – 10 kere pompalama yöntemi ile tıkanıklığı açabilirsiniz. Çok uğraştınız ama açamadınız mı? pes etmeyin diğer yönteme geçelim.

sivri cisim kullanarak tuvalet gideri açma
sivri cisimle tuvalet tıkanıklığı açma

2. Sivri Cisim Kullanarak Tuvalet Gideri Açma

Tuvalet tıkanıklığını açmak için ilk etapta tahta veya fırça sapı kullanarak boruya baskı yaparak açmayı deneyebilirsiniz. Eğer bunlar işe yaramadıysa tuvalet tıkanıklığı açmak için lavabo açma telini kullanabilirsiniz. Nalburdan veya internet üzerinden araştırma yaparak temin ettiğiniz lavabo açma telini boruya göndererek sağa sola oynatma tekniğiyle tuvaleti açabilmeniz mümkündür. Lavabo açma teli kullanıyorsanız dikkat edin; lavabo açma telleri işimizi kolaylaştırsa da, bazı durumlarda borunun içinde sıkışma ihtimali de vardır bu durumu göz önünde bulundurarak dikkatli bir şekilde kullanın.

lavabo açıcı kullanarak tuvalet gideri açma
lavabo açıcı etkisi

3. Lavabo Açıcı Kullanarak Tuvalet Gideri Açma

En son çare olarak kullanacağınız tuvalet açma yöntemi olarak lavabo açıcıları ekledik. Lavabo açıcılar sadece lavabo için değil, aynı zamanda tuvalet gideri tıkandığı zamanda kullanılabilir.

Lavabo açıcıyı kullanmadan önce bazı tedbir ve önlemler almanızı tavsiye etmekteyiz bunlar;

 • 1 çift kimyasal koruyucu eldiven,
 • 1 adet maske,

Yukarıdaki ekipmanları temin ettiyseniz şimdi sıra lavabo açıcıyı kullanarak, lavaboyu açma çalışmalarına başlamanın tam da sırası gelmiştir.

Not 1: Klozet tamamen su dolu ise toz lavabo açıcı kesinlikle kullanmayınız, suyla direk temas ettiğinizde üzerinize sıçrayarak kalıcı hasar bırakabilir.

Not 2: Kimyasal kullanılmadan önce mutlaka evinizdeki bütün pencereler açık tutulmalıdır. Çünkü ortam yeteri kadar havalandırılmaz ise lavabo açma kimyasalından çıkacak gaz sağlığınıza zarar verebilir.

Toz Lavabo Açıcı Satın Aldıysanız;

 • Ortalama 1 litreye yakın sıcak suyu kaynatın ve hazırda dursun.
 • Kimyasal koruyucu eldiven ve maskeyi takın.
 • Tuvalet giderini tamamen kapatacak şekilde tozu dökün,
 • Sıcak su ile toz lavabo açıcı köpürmeye başladığında buharın zararından etkilenmemek için uzaklaşın.
 • Yaklaşık 3 dakika bekledikten sonra bol su dökerek tuvaleti temizleyin ve kullanıma hazırdır.

Sıvı Jel Satın Aldıysanız;

 • Sıvı lavabo açıcıyı tuvalete dökün.
 • Tuvalet içerisinde su dolu olsa bile jel açıcı yoğun kıvama sahip olduğu için dibe çökecektir.
 • Lavabo açıcı jelin çöküp etkisini gösterdikten sonra bol su dökerek tuvaleti temizleyin ve kullanıma hazırdır.

Kostik Satın Aldıysanız;

 • Sağlam bir kap bularak önce kostiği, daha sonrasında ise kabın içine biraz su dökün.
 • Kostik su ile tepkimeye girdiğinde zararlı buharı açığa çıkaracaktır.
 • Kostikten çıkan buhar zararlıdır bu nedenle solumamaya dikkat edin.
 • Kostik ve su karışımını dikkatli bir şekilde üstünüze sıçratmadan tuvalete dökün.
 • Ortalama 7 dakika bekledikten sonra bol su dökerek tuvaleti temizleyin ve kullanıma hazırdır.

Lavaboda tıkanıklık sorunu yaşıyorsanız lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri içeriğini inceleyebilirsiniz.

Bütün Yöntemleri Denedim Tıkanıklığım Açılmadı!

Tuvaleti açma yöntemlerini uygulamanıza rağmen açılmadıysa bu duruma üzüldüğümüzü bilmenizi isteriz. Size vereceğimiz tavsiyeler sadece bu kadardır ama ümitsizliğe kapılmaya gerek yok çünkü gelişen teknolojiyle beraber bu işi ücreti karşılığında yapan firmalar bulunmaktadır. İnternette “tuvalet tıkanıklığı açma”, “tuvalet boru tıkanıklığı açma”, “tuvalet tıkanıklığı açan firmalar”, “tuvalet açma fiyatları” şeklinde arama yaparak bulunduğunuz bölgeye en yakın tesisatçıya ulaşabilirsiniz.

Aradığınız tesisat firmasına kamera kullanıyor mu? muhakkak sorun. Kameralı alacağınız hizmet size tıkanıklığın sebebini tespit edecektir. Bu sayede gerekli önlemler alınarak tuvalet tıkanıklığı sorunu çözüme ulaşacaktır.

Sitemizde yapılan öneri ve tavsiyelerden dolayı meydana gelebilecek sağlık sorunlarından borutikanikligi.com sorumlu tutulamaz, uygulama yöntemi tamamen okuyucunun sorumluluğundadır.

Bir yanıt yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?