Kolay Balkon Gideri Açma Yöntemleri

admin
kolay balkon gideri açma yöntemleri

Bu içeriğimizde kolay balkon gideri açma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Etrafı pimapen pencere ile kaplı olmayan balkonlarda gider hiçbir sebep olmadan tıkanabilir. Çünkü birçok binalarda balkon giderleri ile yağmur olukları bağlantılıdır. Balkonlarda tıkanıklığın asıl sebebi yağmur oluklarıyla ilgilidir. Sonbahar aylarında ağaçtan dökülen yapraklar rüzgarın etkisiyle yağmur oluklarında birikmeye başladığında balkonlarda bu durumdan etkilenmektedir.

Genelde kış mevsiminde ve rüzgarlı havada, balkonlarda tıkanma sık sık meydana gelebilir.

Balkon Gideri Tıkanıklığı Sebepleri

Balkon süzgeci tıkanıklığının birçok sebebi vardır, içeriğimizde ise en çok karşılaşılan balkon süzgeci tıkanıklığı sorunlarını ele aldık.

  • Balkonlarda süzgeç olması şarttır, eğer süzgeç bulunmaz ise dışarıdan her türlü atık boruya kaçarak balkon giderini tıkayabilir,
  • Rüzgarlı ve lodoslu havalarda yapraklar yağmur oluğu içerisinde birikmesinden dolayı tıkanıklığa yol açabilir,
  • Balkon gideri içine atılan suda erimeyen cisimler boruyu tıkayabilir,
  • Balkon giderinin düz ve eğimsiz olması nedeniyle boru tıkanabilir,
  • Balkon süzgecine kum, toprak dökülmesi de tıkanıklığa sebep olabilir,
  • Ev inşaat halindeyken balkon giderine kaçan moloz ve inşaat kalıntıları ilerleyen zamanlarda tıkanıklığa sebep olabilmektedir,

Not: Plastik balkon süzgeçleri kırıldığında boru içine kaçarak giderin tıkanmasına neden olabilir bu nedenle plastik olmayan süzgeç modellerini tercih etmenizde fayda vardır.

Balkon Giderinin Tıkanmasını Önlemek İçin

  • Balkonlarda yer süzgeci mutlaka takılı olmalıdır,
  • Binanın olukları her yıl kontrol ettirilmeli,
  • Balkon giderine kum, veya toprak dökülmemelidir,
  • Balkonlar temiz tutulmalı, ufak çöpler, ağaç yaprağı ve ağaç dalları gibi atıklar sürekli temizlenmelidir,

Kolay Balkon Gideri Açma Yöntemleri

kolay balkon gideri açma yöntemleri 1
kolay balkon gideri açma yöntemleri 2

Pompayla Balkon Gideri Tıkanıklığı Açma

Nalburlardan veya internetten sipariş vererek aldığınız pompayı kullanmadan önce balkon gideri kapağını çıkarmanız gerekiyor. Balkon gideri kapağını çıkardıktan sonra pompayı giderin etrafını tamamen kapatır şekilde yerleştirerek ard arda pompalama yaparak balkon tıkanıklığını açabilirsiniz.

Tel ve Sivri Alet Kullanarak Balkon Gideri Tıkanıklığı Açma

Balkon giderini açmak için çoğu durumda pompa yetersiz kalabilir. Bu durumda ise aklımıza gelen yöntem tel veya sivri bir alet kullanarak tıkanıklığı açmaya çalışmak olacaktır. Tıkanıklık açma telini nalburdan veya internetten temin edebilirsiniz. Balkon gideri kapağını çıkarın ardından sivri aleti balkon giderinin içine gönderip geri çekin bu şekilde 10 – 15 kere deneyerek tıkanıklığı açabilirsiniz. Eğer tıkanıklık oluşan bölge uzak mesafede ise bu yöntem de işe yaramayacaktır çünkü kullanmış olduğunuz sivri aletin uzunluğu yetmeyecektir.

Lavabo Açıcıyla Balkon Gideri Tıkanıklığı Açma

2 yöntemi de denemenize rağmen sonuç alamadıysanız en son başvuracağınız yöntem bu olsun. Lavabo açıcı kullanmak son derece risklidir ancak yine de denemek istiyorsanız lavabo açıcı nasıl kullanılır içeriğimizi okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Balkon Tıkanıklığı Açılmıyor

Bütün yöntemleri denediniz ancak sonuç alamadığınız için üzgünüz, günümüzde ise robotla balkon gideri açan firmalar vardır. Tıkanan balkon giderini açan kurumsal tesisat firmalarıyla çalışarak tıkanıklık sorunlarından kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?