Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri 100%

admin
lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri

Lavabonuz tıkalı ve bütün elinizde imkanları kullandığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü bu içeriğimizde lavabo tıkanıklığı açma yöntemlerini sizin için açıkladık. Lavabo tıkanıklığı birçok kişinin belli dönemlerde yaşamış olduğu tesisat sorunlarından sadece birisidir.

Lavabo tıkanıklığını açmak istiyorsanız ilk kural sakin olmanızdır. Eğer siz aceleci davranarak sadece sonuç odaklı lavabonuzu açma yöntemlerini öğrenmeye çalışırsanız lavabonuzu maalesef açamazsınız. Lavabo açma yöntemlerini öğrenmek maksadıyla bu içeriğimizi hızlıca okumaya çalışmak size faydadan çok zarar verir. Neden mi? okumayı atladığınız bir önceki paragrafta sizin kaçırdığınız değerli bilgi olabilir.

Lafı fazla uzatmadan size öncelikle lavabo tıkanıklıkları neden olur? sorusunun cevaplarını vermek istiyorum. Genellikle iki alanda lavabolar kullanılır bunlar: mutfak ve tuvalet alanlarında bulunan lavabolardır.

Mutfak Lavabosu Neden Tıkanır?

 • Mutfak lavabolarında tıkanıklık oluşmasının %80 sebebi ev hanımlarının yoğunlukla atmış olduğu yemek artıklarından dolayıdır. Ev hanımları arta kalan yemekleri çöpe atarak evini kokutmak istemedikleri için mutfak lavabosundan dökerek artan yemeklerden kurtulduğunu sanır. İlerleyen zamanlarda ev hanımlarının yapmış olduğu bu alışkanlık mutfak lavabosu tıkanıklığı oluşmasına sebep olabilir.
 • Lavaboya yemek yağı dökmek mutfak lavabolarının oluşma sürecini hızlandıran en büyük sorunlardan birisidir. Yemeklerde kullanılan yağını kimse çöp kutusuna dökmek istemez. Durum böyle olunca da mutfaklarda tıkanıklık oluşması kaçınılmaz oluyor.
 • Tesisatın hatalı işçilikle yapılması ve eğimsiz olması, peki tesisatın eğimsiz olması ne demek? diye soracak olursanız aklınızda canlandırmanız açısından söylüyorum; örneğin düz bir yol üzerine su döktünüz, yol düz olduğu için döktüğünüz su aynı yerde kalacaktır yani hareket etmeyecektir ancak yokuş aşağı bir yoldan su döktüğünüzü düşünün su sabit kalmayacak ve aşağıya doğru ilerlemeye devam edecektir işte tesisattaki olayda tam olarak budur gerekli yokuşa benzer eğim verilmesi gerekir sizin dökmüş olduğunuz sular kanalizasyona rahat bir şekilde gidebilsin.

Tuvalet Lavabosu Neden Tıkanır?

 • Tuvalet lavabolarında tıkanıklık oluşmasının en yaygın sebebi tuvalet ile lavabo hattının aynı boruya bağlanmasından dolayıdır. Tuvalet hattında tıkanıklık oluştuğu zaman lavabodan da suyun geri taşmasına sebep olur.
 • Tuvalet lavabosu tıkanıklığının oluşmasına aynı zamanda tesisat eğimsiz olması da sebep olabilir. Yeteri kadar eğim sağlanmayan lavabo hatlarında tıkanıklık oluşması kaçınılmazdır.
 • Günümüzde birçok lavaboda süzgeci bulunsa da, yeni yapılan inşaatlarda lavabo süzgeci bulunmaması sebebiyle en ufak harç kalıntısı veya katı cisim direk lavabo borusuna düşerek tıkanıklığın oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle lavabo süzgeci takılmadan lavaboların kullanılması sakıncalı durumları oluşturabilir.

Lavabo Tıkanıklıklarını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Cevabı eminim herkes biliyordur ancak uygulamıyordur, burada yazmış olduğumuz tavsiyelerin birçok kişi farkında ancak iş uygulamaya gelince biraz ciddiye almıyoruz anca başımıza lavabo tıkanıklığı sorunu meydana geldiğinde dikkat etmeye başlıyoruz ama iş işten geçmiş oluyor. Halbuki lavabo tıkanıklığı oluşmadan önce aşağıda yazılanları uygularsak, lavabo tıkanıklığı sorunuyla hiç karşılaşmayız.

 • Lavaboya süzgeç takmadan asla kullanmayalım.
 • Yemek artıklarını ve yemek yağlarını lavaboya dökmeyelim (hanımlar biraz bu duruma kızabilir).
 • Ufak ve katı cisimleri lavaboya düşürmemeye dikkat edelim.

Yukarıda yazmış olduğum maddeleri uygulayın zaten lavabonuz hiç tıkanmaz ancak bu 3 maddeyi uygulamanıza rağmen tıkanıklık oluşuyorsa yapacak bir şeyiniz yok sizi kimse suçlayamaz. Lavabo tıkandı diye ümitsizliğe kapılmanıza gerek yok aşağıda sizin için birçok lavabo açma yöntemini bir araya getirdik.

Ücretsiz Lavabo Açma Yöntemleri %99 Sonuç Etkili
pompa ile lavabo açmak
pompa ile lavabo açmak

1. Lavabo Açma Pompası Kullanarak Lavabo Tıkanıklığı Açma

Evinize en yakın nalburdan veya internetten kolaylıkla temin edebileceğiniz lavabo pompaları ile basit tıkanıklıkları bazı durumlarda geçici, bazı durumlarda ise kalıcı bir şekilde açabilirsiniz. Lavabo pompasının ortalama fiyatı 10 TL – 30 TL arasında değişiklik gösterebilir. Ard arda pompalamanıza rağmen lavabo açılmadıysa hemen pes etmeyin bir sonraki yöntem uğraştırıcı olsa da en masrafsız lavabo açma tekniklerinden birisidir.

lavabo hortumu çıkararak lavabo açma
lavabo hortumu çıkararak lavabo açma

2. Lavabo Hortumu Çıkararak Tıkanıklığı Açma

Lavabo boruları bazen gider hattında değil, hortumlarda yemek artıklarının birikmesi sonucuyla tıkanabilir. Lavabo hortumunu gider bağlantısından çıkarın ve içerisini suyla temizleyin hatta hortum ve benzeri gibi basınç etkisi uygulayarak da hortumu temizleyip sorunu çözebilirsiniz. Hortumu temizlemenize rağmen sorun hala devam ediyorsa bir sonraki yöntemi denemeye başlayabilirsiniz.

sivri alet ile lavabo açma
sivri alet ile lavabo açma

3. Sivri Alet Kullanarak Lavabo Tıkanıklığı Açma

Lavabo hortumunu yerine takmadan hortumu çıkarmış olduğunuz boru deliğine sivri bir alet kullanarak basınç yapın. Sivri aletlere örnek olarak; tahta, fırça sapı, veya lavabo açma telleri örnek gösterilebilir. Bu yöntemi uygulayarak lavabonuzda oluşan kısa mesafedeki tıkanıklıkları açabilirsiniz. Eğer biraz daha işim garanti olsun derseniz lavabo açma telini kullanabilirsiniz. Lavabo açma teli ise nalburlarda ve internette kolaylıkça bulunup satın alınabilir. Fiyatı ise ortalama 17 TL – 40 TL arasında değişiklik gösterir. Eğer lavabo açma teli kullanmak istemiyorsanız uzun bir sivri cisim kullanmanızı tavsiye etmekteyiz çünkü kısa boydaki sivri aletleri kullanırken borunun içerisine düşürebilirsiniz böylelikle düşen sivri aleti çıkarmanız zorlaşacağı için daha büyük masraflar oluşabilir bu nedenle dikkatli olmalısınız. Uzun uğraşlar sonucu lavabo hala açılmadıysa ümidinizi kaybetmeyin bir sonraki yönteme geçelim.

4. Lavabo Açıcı Kullanarak Lavabo Tıkanıklığı Açma

Lavabo açma yöntemlerinde en son listeye lavabo açıcıları koymak istedik çünkü lavabo açıcılar kulağa hoş gelse de, dikkatsizlik sonucuyla vücudunuza sıçradığı takdirde geri dönüşü olmayan bazı sonuçlar oluşturabilir. Günümüzde ekonomi koşullarını göz önünde bulundurduğumuzda ise en masrafsız ve en pratik lavabo açma yönteminin başında gelmektedir.

Lavabo açıcıyı kullanmadan önce bazı tedbir ve önlemler almanızı tavsiye etmekteyiz bunlar;

 • 1 çift kimyasal koruyucu eldiven,
 • 1 adet maske,

Yukarıdaki ekipmanları temin ettiyseniz şimdi sıra lavabo açıcıyı kullanarak, lavaboyu açma çalışmalarına başlamanın tam da sırası gelmiştir.

Not: Kimyasal kullanılmadan önce mutlaka evinizdeki bütün pencereler açık tutulmalıdır. Çünkü ortam yeteri kadar havalandırılmaz ise lavabo açma kimyasalından çıkacak gaz sağlığınıza zarar verebilir.

sıvı jel açıcı nasıl kullanılır
toz lavabo açıcı nasıl kullanılır

Toz Lavabo Açıcı Satın Aldıysanız;

 • Ortalama 1 litreye yakın sıcak suyu kaynatın ve hazırda dursun.
 • Kimyasal koruyucu eldiven ve maskeyi takın.
 • Lavabo giderini tamamen kapatacak şekilde tozu dökün,
 • Sıcak su ile lavabo açıcı köpürmeye başladığında buharın zararından etkilenmemek için uzaklaşın.
 • Yaklaşık 2 dakika bekledikten sonra bol su dökerek lavaboyu temizleyin ve kullanıma hazırdır.

Sıvı Jel Satın Aldıysanız;

 • Sıvı lavabo açıcıyı lavaboya dökün.
 • Lavabo içerisinde su dolu olsa bile jel açıcı yoğun kıvama sahip olduğu için dibe çökecektir.
 • Lavabo açıcı jelin çöküp etkisini gösterdikten sonra bol su dökerek lavaboyu temizleyin ve kullanıma hazırdır.

Kostik Satın Aldıysanız;

 • Sağlam bir kap bularak önce kostiği, daha sonrasında ise kabın içine biraz su dökün.
 • Kostik su ile tepkimeye girdiğinde zararlı buharı açığa çıkaracaktır.
 • Kostikten çıkan buhar zararlıdır bu nedenle solumamaya dikkat edin.
 • Kostik ve su karışımını dikkatli bir şekilde üstünüze sıçratmadan lavaboya dökün.
 • Ortalama 7 dakika bekledikten sonra bol su dökerek lavaboyu temizleyin ve kullanıma hazırdır.
En İyi Lavabo Açıcı Hangisidir?

Lavabo açıcıları kullanımında markanın pek önemi yoktur sonuçta bütün lavabo açıcı kimyasalların içerisinde bulunan maddeler aynıdır. Genellikle Mr Muscle lavabo açıcı kimyasalı reklamları karşımıza sık sık çıksa da, nalburlardan veya kilo halinde satılan lavabo açıcılar ile arasında fark bulunmamaktadır.

Pahalı lavabo açıcı en iyisidir diye düşünmek yanlış olabilir. Kilo halinde satılan ve fiyatı uygun olması sebebiyle sıklıkla tercih edilen ürünler de lavabo tıkanıklıklarını kesin bir şekilde açabilmektedir.

Lavabo Açıcı Nereden Alınır?

 • Nalburlarda,
 • İnternet üzerinden,
 • Migros, BİM ve A-101 perakende satış marketlerinden,

Bütün Yöntemleri Denedim Tıkanıklığım Açılmadı!

Üzülerek söylüyoruz ki, lavabo açmak için uygulayabileceğimiz yöntemler bu kadardır. Bütün yöntemleri eksiksiz ve harfiyen uyguladığınız halde açılmıyorsa bulunduğunuz il ve ilçeye yakın en yakın tesisatçı çağırmalısınız. İnternet üzerinden “robotla lavabo açma”, “tıkalı lavabo açma”, “lavabo boru tıkanıklığı açma”, “lavabo açma firmaları” şeklinde araştırma yaparsanız size en yakın tesisat firmasıyla iletişime geçerek lavabo tıkanıklığı sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Lavabo tıkanıklığını açtırdıktan sonra kamerayla görüntüleme hizmetini de muhakkak isteyin. Gelişmiş ve profesyonel çalışan tesisat firmaları, lavabo tıkanıklığı açtıktan sonra kamerayla görüntüleme hizmeti sunup size tıkanıklığın oluşma sebebini söyleyebilir.

Tuvalette tıkanıklık sorunu yaşıyorsanız en etkili tuvalet tıkanıklığı açma yöntemleri içeriğini inceleyebilirsiniz.

Sitemizde yapılan öneri ve tavsiyelerden dolayı meydana gelebilecek sağlık sorunlarından borutikanikligi.com sorumlu tutulamaz, uygulama yöntemi tamamen okuyucunun sorumluluğundadır.

Bir yanıt yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?