Temiz Su Borusu Tıkanıklığı Açma

admin
temiz su borusu tıkanıklığı açma
temiz su borusu neden tıkanır

Bu içeriğimizde temiz su borusu tıkanıklığı açma konusunu ele alacağız. Atık su giderlerinin tıkanmasının yanı sıra temiz su borularında da zamanla tıkanma oluşabilir.

Temiz Su Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

Çeşmeyi açtığınızda su öncekine göre az akıyorsa tıkanıklık oluşmuş olabilir ancak bu durumdan emin olmamız gerekiyor, bazen suyun az akması temiz su borusunun tıkanmasından dolayı değil, su saatinin tam açılmadığından dolayı olabilir.

Su Saatini ve Musluk Ucu Aparatını Kontrol Edin

temiz su tıkanıklığı musluk ucu

Su saatinden vanayı sonuna kadar açarak suyun açık olduğundan emin olun, bazen vana çok az açıldığı için suyun tazyikini etkileyebilir siz de temiz su borusunda tıkanıklık var zannedersiniz halbuki tıkanıklık yoktur.

Bazen musluk ucundaki aparat içerisinde pislik biriktiği için suyun tazyikli akmasını engelleyebilir. Musluk ucunu sökerek içerisini temizleyerek suyun tazyikli akmasını sağlayabilirsiniz.

Temiz Su Borusu Neden Tıkanır?

temiz su borusu neden tıkanır
temiz su borusu neden tıkanır

Temiz Su Tıkanıklığının En Yaygın Görülen Boru Çeşidi

Temiz su borularında tıkanıklık meydana geldiği daireler genelde eski daireler olmaktadır. Eskiden ev ve iş yerlerinde tesisat olarak demir tesisat kullanılmaktaydı. Demir tesisatlar ise yıllar geçtikçe kendi içerisinde paslanmaya ve oksitlenmeye başlıyor böylelikle boru içerisinde tabaka oluşturup boru çapı daralıyor. Çapı daralan borusu ise uzun yıllar sonra demir tesisatta su tıkanıklığı olarak karşımıza çıkıyor.

Günümüzde ise plastik boruların üretimi yaygınlaştı ve tıkanıklık sorunları azalmasına rağmen plastik borularda tıkanıklık durumuyla karşılaşmak mümkün. Plastik tesisatlarda tıkanıklığın sebebi ise kaynak yapılan ek yerin fazla kaynatılması sonucu meydana gelmektedir. Boru bağlantı yapılırken fazla eritilirse içerisinde fazla eriyen plastik madde suyun akışını zorlaştıracaktır böylelikle plastik boruda tıkanıklık oluşması kaçınılmazdır.

Temiz Su Borusu Tıkanıklığını Önlemek İçin

  • Evinizdeki tesisatlar demir tesisat ise, plastik tesisat ile değiştirin.
  • İlk tesisat yapılırken hatalı işçilik yapılmamalı.
  • Evinize projeye uygun tesisat yaptırmalsınız.
Temiz Su Borusu Tıkanıklığı Açma

Evinizi kırdırıp yeni tesisat çektirmekle uğraşmak istemiyor olabilirsiniz sizde haklısınız. Bu durumda internetten temiz su tıkanıklığı açan firma olarak araştırma yaparak tesisatçı çağırıp sorunu çözdürebilirsiniz.

Çağıracağınız tesisatçılarda basınçlı pompa olduğu için tesisatınıza basınç uygulama yöntemiyle tıkanıklığı açmaya çalışacaktır ancak bu %100 çözüm değildir bazı durumlarda tesisatınıza zarar bile verilebilir. Çünkü tesisatınıza orantısız fazla basınç uygulandığında demir tesisat patlayabilir, plastik tesisat ise ek yerlerinden su kaçırabilir.

İnternetten bulduğunuz tesisatçı size temiz su borusunu %100 açarız derse hemen inanmayın çünkü temiz su borusu tıkanıklığı son derece zordur ve bazı durumlarda tesisatın kırılıp komple yenilenmesini gerektirebilir.

Bir yanıt yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?